Пішов геть! Переворот в Угорщині? Орбан допригався – коїться немислиме: піднялися всі! Деталі!

У центрі Будапешта в неділю, на 66-у річницю Угорської революції, відбулася багатотисячна протестна хода вчителів та учнів, які вимагають підвищення заробітної плати педагогам та боротьби з інфляцією, яка знецінює доходи. Про це повідомляє Reuters.Проходячи мостом через Дунай, протестуючі тримали плакати з гаслами на кшталт «Орбан, забирайся геть» і «Немає вчителів, немає майбутнього».Учасники протесту заявляли, що уряд прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана підвів вчителів, тому що виплачує їм мізерну зарплату, тоді як інфляція перевищила 20% у вересні та продовжує зростати.

– Я тут… заради моїх дітей мають відбутися зміни. Ця шалена інфляція… ми більше не можемо економити, ми просто не можемо зводити кінці з кінцями, оскільки ціни стрімко зростають, – розповів учасник акції.За даними організаторів, у Будапешті зібралося близько 80 тисяч людей, що є чи не найчисленнішою антиурядовою акцією протесту останнім часом.Відбулася вона невдовзі після того, як Орбан у промові до річниці Угорської революції пообіцяв економічну стабільність та обмеження на рахунки за енергоносії для домогосподарств, незважаючи на економічну кризу в ЄС.

Зазначимо, що педагоги в Угорщині протестують не перший тиждень, вимагаючи підвищення заробітної плати, вирішення проблеми нестачі вчителів та права на страйк.Через різке зростання цін на енергоносії уряд Орбана був змушений з 1 серпня скасувати обмеження цін на енергоносії для деяких споживачів, що було одним із ключових елементів його соціальної політики.Крім того, у грудні угорський уряд планує змінити бюджет на 2023 рік, в якому закладе уповільнення економічного зростання до 1% (замість 4,1%), а також змінить цільовий показник інфляції (який становив 5,2%, а зараз перевищив 20%). ).

Угорська валюта – форинт – на початку жовтня впала до рекордно низького рівня, що змусило центральний банк Угорщини в екстреному порядку підвищувати процентні ставки.Окрім того політика нинішнього уряду Орбана призводить і до зовнішньополітичних проблем. Зокрема, протягом останніх тижнів в Європейському Союзі поновилися дискусії щодо ситуації довкола Угорщини, яка під керівництвом уряду Віктора Орбана все більше віддаляється від принципів та цінностей ЄС. Брюссель звинувачує Будапешт у порушенні принципів права, демократії, а також у корупції.

Окрім того, Угорщина відверто намагається підірвати консолідовану підтримку України з боку ЄС, блокуючи нові пакети антиросійських санкцій та інші ініціативи. Все це виглядає як гра на боці РФ.Будапешт відмовився приєднатися до інших західних союзників у наданні Києву військової підтримки. Натомість він заборонив постачання зброї через територію Угорщини в Україну.Якщо оцінювати ситуацію в загальному, то відколи Орбан став прем’єром у 2010 році, в Угорщини періодично виникали суперечки з Брюсселем через ті чи інші законодавчі ініціативи. В ЄС вбачали в них порушення європейських норм і принципів.

Це, зокрема, стосувалося закону, згідно з яким угорських суддів та прокурорів вирішили відправляти на пенсію в 62 роки замість 70. Європейський Суд визнав це дискримінацією за віком. А угорська опозиція звинувачувала Орбана в “зачищенні” суддівських лав для призначення на вакантні посади лояльних до влади людей.В 2015 році Європу накрила міграційна криза – гуманітарна катастрофа, спровокована масовим напливом мігрантів з країн Африки й Близького Сходу, де точилися військові конфлікти. Водночас уряд Орбана вирішив звести паркани на кордонах, щоб не пропускати мігрантів до країни. Це також викликало критику Євросоюзу.